Дека грижата за другите е во секој од нас уште од мали нозе и уште повеќе дека таа е поважна дури и од детската игра ни покажува ова кратко прекрасно видео. Од двете дечиња кои си играат, едното си го удира коленото, и она другото, ја прекинува својата игра за[…]

Детската грижа-лекција за сите возрасни

Вака го започнува работниот ден најдобриот учител на планетата. “Секое утро трошам 10 минути давајќи им комплименти на учениците во мојот специјален час. Гледам како самодовербата им расте до небото. Секое дете заслужува да се чувствува прифатено во овој свет. Наместо да се фокусирам на недостатоците, јас се фокусирам на[…]

Учител за пример-од комплименти до љубов, хармонија и мир

Ова е 4 годишната Мекена која и ја пееше песната “I’m Gonna Love You Through It” од Мартина Мекбрајд на својата мајка, 23 годишната Дијана Станчек кај која е дијагностициран Хочкинов лимфом. Во видеото, кое било снимано на забава за подршка на болните од рак, мајката на малечката Мекена држи[…]

Девојчето кое со песна ја насмеа својата болна мајка

Познатиот актер Џони Деп облечен во костимот на капетан Jack Sparrow го посети одделот за онкологиија и неврологија во болницата за деца во Австралија.   Со својата популарност, а преку една од најпознатите негови улоги успеа да донесе многу насмевки и среќа на сите детски лица во болницата кои беа изненадени[…]

Посетата на Џони Деп – големо изненадување за децата во болница

Неверојатна храброст и човечност покажаа хероите од Лондон. Случајни минувачи и патници од автобусот со натчовечки напор го подигнаа 14 тони тешкиот автобус за да го извлечат велосипедистот чија нога остана под него по несреќата.  

Кренаа автобус за да спасат живот

Уругваецот Луис Суарез често е сметан за „лошо момче“ поради неговите испади на фудбалските терени, но пред неколку дена тој ја покажа својата добра страна. 28-годишната ѕвезда на ФК Барселона преку видео повик изненади момче болно од рак. Во видеото, младиот Матео од Уругвај, кој веќе две години води битка[…]

Ѕвездата на Барселона, Луис Суарез, изненади момче болно од рак

Ален Ло, пензионерот од Минеаполис, САД, уште познат како “Човекот со сендивичите” се грижи за бездомниците во градот повеќе од 16 години. Со 17 фрижидери во неговата куќа во кои се чуваат потребните намирници за приготвување на сендвичи и со помош на повеќе волонтери, тој секојдневно ги снабдува бездомниците со[…]

Човекот со сендвичите

Секое дете едвај го чека својот роденден со желба да го прослави заедно со другарчињата. Исто и Мекензи Моретер. Но Мекензи има генетско пореметување, познато како Сотосов синдорм, поради ова нејзините врсници ја одбегнуваат. Таа сакала да направи забава за роденден, но бидејќи никој не сакал да дојде, мајка ѝ[…]

300 гости на роденденот на девојчето на кој првично не дошол никој

„Кој има две облеки, нека му даде на оној што нема; а кој има храна, нека го прави истото.” – Евангелие според Лука 3,11 Но дали секој од нас го прави тоа? Ова видео ни прикажува еден експеримент кој преку детските очи не учи како треба да споделуваме со оние[…]

Лекција за споделување од децата