Сопственикот на Фејсбук Марк Цукенберг и неговата сопруга Присила Чен соопштија дека ќе подарат 99 проценти од своите акции во оваа компанија за добротворни цели. Тие оваа вест ја соопштија додека објавуваа за раѓањето на нивната ќеркичка Макс. Цукенберг во соопштението кое го обави на Фејсбук наведе дека богатството ќе[…]

Сопственикот на Фејсбук Марк Цукенберг ќе подари 99% од своите акции

Филмските идоли Крис Еванс (познат по својата улога на Капетан Америка) и Крис Прат (во улога на Стар-Лорд) ја посетија детската болница во Сиетл, носејќи им радост и бројни насмевки на дечињата болни од рак. Како резултат на облогот кој го направиле овие два суперхерои, а во зависност од тоа кој тим[…]

Суперхероите ја посетија детската болница

Готз Вернер, сопственикот на ланецот маркети ДМ минатата година се откажа од богатството и целокупниот удел и сопствеништво и ги подари на една добротворна фондација. Приказната нека ги потсети бизнисмените дека треба да бидат хумани. Тоа и Вернер го потврдува со зборовите „не е срамно да станеш богат, срамно е[…]

Сопственикот на ДМ го подари целото свое богатство

Американскиот милијардер и филантроп, Бил Гејтс ќе донира 500 милиони американски долари за борба против разни епидемии во земјите во развој, а пред се за борбата против болеста маларија. Поранешнит претседател на „Мајкрософт“ на годишната средба на американското Здружение за медицина и хигиена, кое се оддржа во Њу Орлеанс во[…]

Бил Гејтс донира 500 милиони долари за борба против епидемии

Ирската рагби ѕвезда, Brian O’driscoll го посети неговиот најмалиот фан во болницата Temple Street Hospital, како и сите други дечиња. Ова е навистина голема среќа. Колку еден мал гест може да исполни едно детско срце..бесконечно многу! Исто така, Брајан е добитник на наградата, Слобода за Даблин. Погледнете што имаа да[…]

Витези на добрината: Брајан О’ Дрискол

Ѕвездата од комедијата „Hangover“ и еден од најпознатите комедијанти во САД, се покажа како еден од најхуманите луѓе во шоубизнисот. Запознајте ја Елизабет Мими Хаист или Мими, која е 87-годишна жена која волонтирала во една перална за алишта во Лос Анџелес, каде што добивала мала сума на пари со кои преживувала[…]

Зек Галифианакис, sвездата на филмовите “Hangover” и неговата грижа за старата пријателка

  Чарли Чаплин, еден од најголемите ликови на филмското платно и најголемиот на немите филмови, еден огромен борец за правда, еден посветен ЧОВЕК кој својата борба на крај ја плати со прогонство, првпат на филмското платно проговори во филмот “Големиот Диктатор”- и го одржа најголемиот говор во Историјата на Човештвото.[…]

Говорот на Чарли Чаплин во “Големиот Диктатор”-најдобриот говор во Историјата

Во август 1908, Толстој бил во длабока старост и му била откриена тешка болест. Тој верувал дека наскоро ќе умре, па напишал порака за целиот свет . Починал после две години, во 1910. Зад себе ја оставил оваа порака до човештвото, порака која цел век инспирира.   „Сакани браќа, посебно[…]

Пораката на Лав Николаевич Толстој за човештвото

  Познат по својата хуманост, Кристијано Рондалдо, светски познатиот фудбалер, може да биде пример за сите луѓе кои имаат можност и начин да го сменат светот. Најдобриот фудбалер во светот одлучи во целост да ја плати операцијата на Ерик Ортиз Круз, 10-месечно момче кое страда од корикални дисплазија, нарушување на[…]

Кристијано Роналдо-фудбалерот кој го спаси животот на едногодишно детенце